WPF 14 – Webový Prehliadač 1 – TabControl

0
946

EP14V dnešnom diely sa pozrieme na krátky tutoriál, ktorý vysvetlí generovanie stránok do TabControlu vo WPF.

 

 

Úvod

Keďže TabControl vám nedovoľuje jednoduchým spôsobom pridávať nové karty, ukážeme si to na jednoduchom príklade webového prehliadača.

 

 

Príprava

Ako príprava by sa dalo považovať vytvorenie ovládacieho prvku predstavujúceho obsah jednej karty. Pokiaľ si ho vytvoríte ako jeden prvok, budete mať menej práce z ručným rozmiestňovaním prvkov.

Do vášho prvku odporúčam vložiť TextBox, ktorý bude obsahovať URL stránky, WebBrowser na jej zobrazenie a ovládacie tlačidlá (najlepšie tri).

Môj vyzerá nasledovne. Odporúčam vám urobiť ho podobne, keďže s týmto príkladom budeme pracovať aj v ďalšom diely.

BrowserPage

 

Keďže sme si o WebBrowseri ešte nehovorili, tak vám tu napíšem pár jeho metód, ktoré budeme používať. Jedná sa hlavne o GoBackGoForward. Tiež budeme používať jeho vlastnosti Source, pomocou ktorej nastavíme adresu a vlastnosti CanGoBackCanGoForward.

Adresa pre vlastnosť Source sa zadáva ako premenná typu Uri. Tú budeme generovať pomocou triedy UriBuilder.

 

 

 

TabControl

Na začiatku si vytvorte nový TabControl, do ktorého umiestnite dva taby, pričom prvý môžete označiť ako chcete, ale druhý označte len písmenom +. Do toho prvého ešte vložte váš prvok a nastavte mu šírku aj dĺžku na Auto.

Obom TabItemom nezabudnite priradiť event PreviewMouseDown.

 

 

TabItem „Plus“

TabItem označený znakom plus pre nás bude slúžiť ako tlačidlo na pridanie novej karty. Preto po kliknutí ľavím tlačidlom myši vytvoríme novú kartu, pridáme jej obsah, značenie a vložíme ju do tabcontrolu.

 

 

TabItem z webom

TabItem, ktorý bude obsahovať váš prehliadač pomenujte bude tiež obsahovať event PreviewMouseDown a tento krát bude reagovať na stredné tlačidlo.

V prípade, že máme v TabControli viac ako dve karty (čiže jednu z webom a tlačidlo plus), tak kartu na ktorú sme klikli stredným tlačidlom zavrieme.

 

 

Browser

Na záver vám tu dávam fotku nášho veľmi jednoduchého „prehliadača“. Nabudúce budeme pokračovať v jeho tvorbe na ukážke ďalšej funkcie WPF a to dátovom presmerovaní (alebo aj odkazovaní), anglicky Data Bindning.

Názory k článku

Please enter your comment!
Please enter your name here