WPF 13 – TabControl a DataGrid

V dnešnom diely sa pozrieme na TabControl a DataGrid, čo sú dva posledné základné ovládacie prvky.

Úvod

TabControl je silný ovládací prvok, ktorý vám dovoľuje vytvoriť karty vo vašej aplikácií. DataGrid vám pre zmenu dovolí zobraziť údaje v jednoduchej tabuľke.

TabControl

TabControl_Live

TabControl slúži ako multi-kontajner, vďaka ktorému môžete v rámci jedného okna zobraziť viacero stránok. Prepínanie funguje vďaka kartám, ktoré pravdepodobne poznáte z viacerých programov.

Čo sa týka vlastností, zaujímavá je TabStripPlacement, ktorá vám dovoľuje vybrať umiestnenie kariet – tie môžu byť hore, dole, vľavo alebo vpravo. Tiež možno využijete SelectedIndex, čo je vlastnosť obsahujúca index aktuálne vybranej karty.

<TabControl>
</TabControl>

Aby ste do vášho TabControlu pridali karty, musíte do neho pridať objekty TabItem. Tým môžete nastaviť zobrazovaný názov pomocou ich vlastnosti Header.

<TabControl>
  <TabItem Header="Karta 1">
  </TabItem>
</TabControl>

Tabs

Do týchto kariet je následne možné vkladať vlastný obsah, pričom ich odporúčam vždy vyplniť Gridom, kedže podporujú maximálne jeden objekt.

<TabControl>
  <TabItem Header="Karta 1">
    <Grid>
      <Label Content="Obsah Karty"/>
    </Grid>
  </TabItem>
</TabControl>

DataGrid

DataGrid

DataGrid je jeden z prvkov pracujúcich z dátami, čiže si o ňom ešte neskôr niečo povieme. Zatiaľ vám však môžem povedať, že slúži na prácu z údajmi, ktoré dokáže zobraziť v prehľadnej tabuľke.

DataGrid síce nemá veľmi zaujímave vlastnosti, no je jej možné nastaviť mená stĺpcov. To sa robí z kódu XAML pomocou podobjektu DataGrid.Columns. Názov následne nastavíte ďalším objektom DataGridTemplateColumn.

<DataGrid>
  <DataGrid.Columns>
    <DataGridTemplateColumn Header="Meno"/>
    <DataGridTemplateColumn Header="Priezvisko"/>
    <DataGridTemplateColumn Header="Adresa"/>
  </DataGrid.Columns>
</DataGrid>

DataGrid_Columns

Keďže na používanie DataGridu je nutné prepájanie z dátami, tak si o ňom povieme viac neskôr. Na dnes to teda bude všetko a nabudúce sa pozrieme na dynamické pridávanie stránok do TabControlu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Návrat hore