WPF 13 – TabControl a DataGrid

0
338

EP13V dnešnom diely sa pozrieme na TabControl a DataGrid, čo sú dva posledné základné ovládacie prvky.

 

 

 

Úvod

TabControl je silný ovládací prvok, ktorý vám dovoľuje vytvoriť karty vo vašej aplikácií. DataGrid vám pre zmenu dovolí zobraziť údaje v jednoduchej tabuľke.

 

 

 

TabControl

TabControl_Live

TabControl slúži ako multi-kontajner, vďaka ktorému môžete v rámci jedného okna zobraziť viacero stránok. Prepínanie funguje vďaka kartám, ktoré pravdepodobne poznáte z viacerých programov.

Čo sa týka vlastností, zaujímavá je TabStripPlacement, ktorá vám dovoľuje vybrať umiestnenie kariet – tie môžu byť hore, dole, vľavo alebo vpravo. Tiež možno využijete SelectedIndex, čo je vlastnosť obsahujúca index aktuálne vybranej karty.

 

Aby ste do vášho TabControlu pridali karty, musíte do neho pridať objekty TabItem. Tým môžete nastaviť zobrazovaný názov pomocou ich vlastnosti Header.

Tabs

 

Do týchto kariet je následne možné vkladať vlastný obsah, pričom ich odporúčam vždy vyplniť Gridom, kedže podporujú maximálne jeden objekt.

 

 

 

DataGrid

DataGrid

DataGrid je jeden z prvkov pracujúcich z dátami, čiže si o ňom ešte neskôr niečo povieme. Zatiaľ vám však môžem povedať, že slúži na prácu z údajmi, ktoré dokáže zobraziť v prehľadnej tabuľke.

DataGrid síce nemá veľmi zaujímave vlastnosti, no je jej možné nastaviť mená stĺpcov. To sa robí z kódu XAML pomocou podobjektu DataGrid.Columns. Názov následne nastavíte ďalším objektom DataGridTemplateColumn.

DataGrid_Columns

 

 

Keďže na používanie DataGridu je nutné prepájanie z dátami, tak si o ňom povieme viac neskôr. Na dnes to teda bude všetko a nabudúce sa pozrieme na dynamické pridávanie stránok do TabControlu.

Názory k článku

Please enter your comment!
Please enter your name here