WinForms 9 – Ponuky a Toolbari

 Tentokrát sa pozrieme na rôzne ponuky a toolbari, ktoré používa väčšina programov na ovládanie a zobrazenie informácií.

MenuStrip

MenuStrip

MenuStrip funguje ako horné menu používané v rôznych aplikáciach (Poznámkový blok, OpenOffice programy). MenuStrip však nemusí byť hore. Môžete mu nastaviť ľubovolnú polohu a priradiť ho ľubovolnému kontajneru. Jeho hlavný event je ItemClicked.

Obsah MenuStripu môžete nastaviť priamo z okna designeru alebo pomocou vlastnosti Items. Do MenuStripu môžete pridať špeciálny MenuItem alebo klasický TextBox ComboBox.

MenuItem

MenuItem je špeciálny typ používaný ako položka v MenuStripe. Hlavný a väčšinou používaný event je Click.

MenuItem tiež môže mať obsah, ktorý je opäť možné jednoducho priradiť s designeru alebo vlastnosti DropDownItems. Jeho obsah môže byť rovnako ako v MenuStripe ďalší MenuItemTextBoxComboBox, ale aj nový Separator, ktorý pridáva jemnú vodorovnú čiaru oddeľujúcu prvky.

ContextMenuStrip

ContextMenuStrip

ContextMenuStrip je podobný MenuItem (nie MenuStripu) a nemá typický panel v ktorom by boli umiestnené hlavné prvky. Jedna sa o samostatnú rozbalovaciu ponuku, ktorá sa typicky otvorí po pravom kliknutí na niektorý prvok. Jeho hlavný event je Opening.

Jeho obsah opäť môžete nastaviť s designeru alebo vlastnosťou Items. Sú to opäť MenuItem, TextBoxComboBoxSeparator.

Pokiaľ chcete vaše ContextMenu priradiť nejakému objektu, použite vlastnosť ContextMenu objektu, ktorému chcete ContextMenu priradiť.

 

StatusStrip

StatusStrip

StatusStrip vám pridáva úplne bežný status bar, ktorý väčšinou nájdete na spodnej časti obrazovky. Jeho hlavný event je rovnako ako pri MenuStripe ItemClicked.

Jeho obsah (Vlastnosť Items alebo designer) je tvorený StatusLabelom, čo je vlastne obyčajný label, ProgressBarom a dvojicou tlačidiel. Jedná sa o DropDownButtonSplitButton. Fungujú podobne ako MenuItem v MenuStripe, ale môžete ich použiť aj ako klasické tlačidlo z formu. Hlavný rozdiel medzi nimi je, že SplitButton má oddelené tlačidlo na vyvolanie zoznamu jeho Itemov.

ToolStrip

ToolStrip

ToolStrip je podobný StatusStripu, pridáva však niekoľko prvkov, ktoré do neho môžete vložiť. Hlavný event je opäť ItemClicked.

Typy prvkov, ktoré tento krát môžete pridať sú Button, LabelSplitButtonDropDownButtonSeparatorComboBoxTextBoxProgressBar. Ako vidíte sú tu všetky prvky, ktoré sme do teraz používali a navyše klasický Button. Tieto môžete priradiť opäť v designeri alebo vlastnosťou Items.

ToolStripContainer

ToolStripContainer

ToolStripContainer je konečne niečo odlišné. Jedná sa o Kontajner podobný SplitContaineru, ktorý ma na každej strane jeden ToolStripPanel – maximálne ich teda môžete mať štyri.  Tieto paneli sú preddefinované a nieje možné ich pridať alebo odstrániť. Je možné však zmeniť ich viditeľnosť. Jeho hlavným eventom je Items.

Ak chcete do tohto panelu pridať ToolStrip, je to možné klasicky z designeru alebo pomocou vlastnosti Controls. Viditeľnosť je možné zmeniť vlastnosťou *ToolStripPanelVisible, kde namiesto hviezdičky zadáte stranu (Top/Bottom/Left/Right)

V tomto diely sme si ukázali rôzne možnosti ako tvoriť ponuky v našom programe a nabudúce si ukážeme kategóriu Data.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Návrat hore