WPF 9 – Rozloženie [Layout]

V už deviatom diely zo série C# WPF sa pozrieme na ďalšiu kategóriu vlastností, a to na Layout.

Úvod

Kategóra Layout je jedna z kategórií, ktorú obsahuje každý prvok a je prakticky nemenná. Preto si ju dnes rozoberieme a práve toto rozoberanie si rozdelíme na štyri časti. V kategórií Layout môžete nájsť prvky, ktoré súvisia z pozíciou, veľkosťou a celkovým rozložením prvkov.

Základné vlastnosti

Prvé dve vlastnosti, ktorý si pravdepodobne všimnete sú Width a Height. Tieto vám umožňujú nastaviť veľkosť prvku, pričom hodnota Auto nastavuje automatické rozťahovanie, podľa obsahu. Nastavíte ju kliknutím na malí štvorček napravo od vlastnosti a výber možnosti Reset.

Ďalšia zo základných vlastností je ZIndex, tá určuje ako hlboko váš prvok bude oproti ostatným a teda či bude inými prvkami prekrytý alebo nie.

Ďalej nasleduje dvojica HorizontalAlignmentVerticalAlignment, ktoré určujú zarovnanie prvku ku konkrétnej strane. Prvý určuje zarovnanie k ľavému alebo hornému okraju, druhý zarovnávanie vypína, tretí vyberá pravý alebo dolný okraj a štvrtý plné roztiahnutie.

Ako posledná nasleduje štvorvlastnosť Margin (Xaml: Thickness), ktorá určuje zarovnanie ku konkrétnej strane.

Vlastnosti pri umiestnení v Gride

Pokiaľ je váš prvok umiestnený v Gride (a podobnom prvku) pribudnú ďalšie štyri vlastností.

Jedná sa o Row, ColumnRowSpanColumnSpan, ktoré ovplyvňujú umiestnenie prvku v rámci buniek Gridu (viac o Gride a bunkách v štvrtom diely). Row a Column vám umožňujú vybrať riadok a stĺpec, ktorý určuje bunku. RowSpanColumnSpan vyberajú, koľko buniek bude na šírku alebo dĺžku prvok zaberať.

Vlastnosti pri umiestnení v Canvase

Ak ste váš prvok umiestnili do Canvasu (a podobného prvku), pribúajú len dve vlastnosti. Jedná sa o Left a Top. Tie určujú pozíciu prvku od ľavého a horného okraja.

Užitočné vedľajšie vlastnosti

Vedľajšie vlastnosti si môžete pozrieť, ak kliknete na malú šípku na spodku kategórie. S tých zaujímavých sa jedná o MinWidthMinHeightMaxWidthMaxHeight, ktoré určujú minimálne, respektíve maximálne rozmery.

Okrem týchto tu nájdete nastavenie scrollbarov (vlastnosti začínajúce ScrollViewer), smer prúdu (FlowDirection), alebo odsadenie (Pading).

Dúfam, že tieto informácie využijete pri tvorbe vašich aplikácií. Tiež pripomínam, že fotky vašich výtvorov môžete posielať na náš facebook – jeho odkaz nájdete na spode stránky, alebo môžete rovno prejsť na https://www.facebook.com/akoprogramovat.sk. Ďakujeme za prečítanie a v ďalšom diely série WPF sa pozrieme na ďalšie prvky a tento krát na Image, Rectangle a Border.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top