V dnešnom kratšom článku sa pozrieme na WPF Elementy a Reporty. Dnešný dieľ bude veľmi krátky, pretože v ňom preberieme len dva jednoduché ovládacie prvky, no nabudúce si to pravdepodobne vynahradíme.
ReportViewer
ReportViewer je ovládací prvok, ktorý sa nachádza v záložke Reporting a slúži na tvorbu jednoduchého výpisu a formátovania údajov.
ReportViewer vypisuje údaje z špeciálneho súboru typu rdlc, ktorý vám môže Visual Studio vygenerovať (Solution Explorer > Add > New Item…>Reporting>Report Designer). Tento je napojený na databázu alebo iný zdroj dát (napríklad XML súbor) a z neho číta údaje. Samotný report je v skutočnosti tabuľka, v ktorej môžete pomocou funkcií zobraziť obsah, súčet, atď polí. Napríklad priamu hodnotu zobrazíte napísaním mena poľa do hranatých zátvoriek, napr. [name].
Hlavný event ReportVieweru je Load, ktorý sa spustí vždy po načítaní.
ReportViewer má veľa vlastností, ktoré ovplyvňujú zobrazenie ovládacích prvkov a všetky sa začínaju slovom Show a sú typu bool.
Vďaka ReportVieweru môžete tieto výpisy aj ľahko ukladať do súborov Xml, Xls alebo Pdf.
ElementHost
ElementHost je mierne zvláštny ovládací prvok, ktorý sa nachádza v záložke WPF Interoperability a dovoľuje vám zobraziť WPF ovládacie prvky vnútri klasického Windows Forms okna.
Aby ste mohli do Windows Forms pridať WPF ovládací prvok, musíte ho najprv vytvoriť ako WPF User Control Library, pridať ju do vášho projektu a potom budete môcť vybrať WPF Control (ako vlastnosť Child objektu), ktorý priradíte ElementHostu. V skutočnosti by malo stačiť vytvoriť WPF User Control priamo vo vašom projekte, ale niekedy to tak nefunguje.
Hlavným eventom je ChildChanged, ktorý je vyvolaný vždy, keď sa Child tohto controlu zmení.
Ako som už minule povedal, tento diel bol kratší, ale predpokladám, že v ďalšom diely zameranom na komponenty si to vynahradíme. Nabudúce to však bude už posledný diel zameraný na záložky ToolBoxu.